متن کامل مطلب

خبرمهم د رارتباط عرضه‌های اولیه بورس درسال 99

گروه اقتصادی: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این نکته که برنامه داریم ۱۰۰ شرکت را تا پایان سال به شکل عرضه اولیه یا اوراق مشارکت به بورس وارد ‌کنیم، بیان کرد : می‌خواهیم هر هفته یک اتفاق خوب در بورس رخ دهد و هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس پذیرش گردد یا هر هفته اوراق یک شرکت انتشار گردد .

سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت، در جلسه توسعه تأمین مالی بخش تولید از طریق بازار سرمایه که با حضور علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار گردید ، گفت : در بررسی‌های سال قبل مشخص گردید که مهمترین مشکل و مسأله بخش صنعت و در کل بخش تولید و تا حدودی بخش تجارت موضوع نقدینگی می باشد و این در حالی می باشد که کشور با حجم بالایی از نقدینگی روبرو است که این یک پارادوکس ویژه ای را شکل داده است .

بازار سرمایه؛ ابزاری به منظور جهت دادن سرمایه‌های خرد به سمت تولید

 

وی با یادآوری اینکه روش‌های متعددی به منظور سوق دادن سرمایه به سمت تولید وجود دارد که دنیا از این روش‌ها سود می برد، بیان کرد : سوق دادن سرمایه های خرد به سمت واحدهای تولیدی یکی از این روش ها می باشد که بهترین ابزار به منظور موضوع بازار سرمایه می باشد . معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به اینکه در چند سال گذشته شاهد رشد مناسبی در بازار سرمایه بوده‌ایم، تصریح داشت : در همین دو سه ماهه اول امسال رشد خوبی را در بورس شاهد بودیم ولی باید عمق بازار سرمایه را به مراتب بالاتر ببریم .زرندی اضافه کرد : در مجموعه معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت دفتر تأمین منابع مالی را به وجود آوردیم تا بتوانیم به واحدهای تولیدی برای استفاده از بازار سرمایه کمک نماییم که اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است و برنامه‌هایی هم در دست اقدام و پیگیری است .

ضروری بودن توسعه فرهنگ استفاده از بازار سرمایه

 

وی با تأکید بر این نکته که توسعه فرهنگ استفاده از بازار سرمایه را در دستور کار داریم، عنوان کرد : پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خوبی در داخل داریم که اگر به سمت تولید حرکت داده شوند شاهد تغییر و تحول مثبتی خواهیم بود و باید به سمت استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها حرکت کنیم . معاون طرح و برنامه وزارت صمت در ادامه گفت : از سویی باید نگذاریم رشد حبابی در بورس اتفاق بیفتد و بورس به سمت واقعی شدن حرکت داشته باشد و سهام اصیل بالا رود . زرندی افزود : می‌خواهیم هر هفته یک اتفاق خوب در بورس رخ دهد و هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس پذیرش گردد یا هر هفته اوراق یک شرکت انتشار یابد اما به شرط اینکه هم شرکت‌های تولیدی آماده باشند و هم بورس همراهی لازم را دارا باشد .وی در ادامه گفت : بدین منظور ۳ هزار و ۸۰۰ شرکت را هدفگذاری کرده‌ایم که ۱۴۸ شرکت در فراخوان و گام اول اعلام آمادگی داشته اند و ان شالله این جلسه شروع یک حرکت جدید در تولید کشور خواهد شد و اگر توانایی این را داشته باشیم ۱۰۰ شرکت را تا پایان سال به شکل عرضه اولیه یا اوراق مشارکت وارد بورس کنیم تحول عظیمی را به وجود می اوریم . 

حوزه تولید این توانایی را دارد پیشتاز عمق بخشیدن به بازار سرمایه باشد

 

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با تأکید بر اینکه عزم جدی به منظور رقم زدن شرایط جدید برای اقتصاد ایران وجود دارد، بیان کرد: حوزه تولید می‌تواند پیشتاز عمق بخشیدن به بازار سرمایه باشد و عزم جدی هم در بخش خصوصی و هم مجموعه حاکمیت و دولت برای تحقق این موضوع موجود است .

منبع : tgju.org