متن کامل مطلب

زور دلار به مرزشکنی جدید نرسید

در دومین روز هفته، دلار اولین کاهش خود بعد از دو افزایش متوالی را به ثبت رسانید . روز یکشنبه، شاخص ارزی ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۷هزار و ۵۷۰ تومان دست پیدا کرد .

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این افت در حالی به ثبت رسید که افزایشی‌های بازار شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومانی را انتظار داشتند؛ شکست این سطح جاده را برای ورود دلار به کانال ۱۸ هزار تومانی هموار داشته است .

با این حال، دیروز دلار نه تنها زور مرزشکنی را نداشت ، بلکه با ضعف تقاضا در راه نزول قرار گرفت. به بیان فعالان، دیروز کمتر معامله‌گری تمایل به خریداری ارز داشت و بازار از همان اول روز در دست کاهشی‌ها افتاد . بخشی از فعالان، این آغاز کاهشی را ناشی از نزولی دانسته اند که بازار از بعدازظهر روز شنبه با بالا رفتن فروش‌ها تجربه داشت . به بیان فعالان، شمار زیادی از تحلیل گران فنی نیز به معامله‌گران هشدار داده اند که بازار تا از سطح ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومانی عبور نداشته باشد ، توان کاهش قیمت را خواهد داشت. این ادعا از آن جهت مطرح می گردد که در همین هفته قبل ، شاخص ارزی دو بار در مقابل شکستن سطح یاد شده ناکام گشته بود . در مقابل، بعضی دیگر از معامله‌گران نیز عنوان داشته اند که روز یکشنبه فرصت مناسبی برای بالا رفتن قیمت دلار می باشد ؛ از نظر آنها،‌ بعد از اینکه قیمت دلار از سطح حمایتی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان عبور داشت ، به بازیگران فنی این سیگنال را داد که آمادگی به منظور صعود بیشتر رقم خورده است. در واقع از نظر آنها، این موضوع نشان دهنده این می باشد که برخورد دلار به کف بود و این موضوع باعث شد که خریداران با جسارت بیشتری وارد بازار گردند . برخلاف انتظار این گروه، روز یکشنبه اوضاع به کام کاهشی‌ها شد و قیمت راه نزولی را در پیش داشت .

همزمان با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر نزولی قرار گرفته شد ؛‌ روز یکشنبه،‌ فلز گرانبهای داخلی با از دست دادن ۴۰ هزار تومان از ارزش خود  به بهای ۷ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان دشت پیدا کرد . سکه تمام بهار آزادی در صورتی که از کانال ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی پایین‌تر رود ، احتمال کاهش بیشتر این فلز گرانبها وجود خواهد داشت. با این حال، بعضی از فعالان بازار داخلی به بالا رفتن بهای طلای جهانی خوشبین می باشند و معتقدند ادامه تظاهرات در آمریکا و بالا رفتن تنش‌های این کشور با چین می‌تواند باعث این شود که افزایش تقاضای طلا به‌عنوان دارایی امن گردد . بعضی فعالان بازار داخلی امیدوارند که افزایش بهای طلای جهانی، سکه را به جاده صعودی برگردانند . با این حال،‌ این نکته را باید در نظر داشت که سکه در سال ۹۹ رشد قابل‌توجهی را تجربه داشته است و از نظر بعضی فعالان، قیمت فلز گرانبهای داخلی در سطوح تاریخی قرار گرفت که فروش در آنها برای شمار زیادی از افراد جذاب می باشد . البته تا زمانی که سکه بالای ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفته باشد، انتظارات صعودی در بازار هم چنان فعال باقی خواهد ماند . سکه در صورتی که دلار در مسیر کاهشی قرار گیرد ،‌ به احتمال زیاد حتی با وجود افزایش طلای جهانی، کاهشی می گردد ، هر چند که از سرعت کاهش آن کم خواهد شد. به بیان فعالان ارزش دلار روز یکشنبه در کشورهای همسایه چندان بالا نبود و سیگنال صعودی خاصی نیز از خود به نمایش نگذاشت . این موضوع سبب گشت که احتمال افت بیشتر دلار برای بعضی از معامله‌گران بازار داخلی هم چنان مطرح باشد . روز یکشنبه نرخ حواله درهم نیز نزولی بود و از این طرف نیز به بازار ارز داخلی فشار وارد می گشت . با این حال،‌هم چنان قیمت درهم در سطحی قرار دارد که توانایی این را دارد که دلار را به طرف قیمت‌های بالاتر مورد هدایت قرار دهد . به نظر می آید آنچه سبب شده است که شاخص ارزی در روزهای اخیر افزایش خاصی را تجربه نداشته باشد ، ضعف تقاضا برای اسکناس نقدی می باشد . در ارتباط تقاضای حواله‌ای نیز به نظر می آید سمت عرضه تقویت شده و انگیزه صادرکنندگان نیز با توجه به افزایش نرخ در سامانه نیما افزایش پیدا کرده است . دیروز در حالی که قیمت دلار در بازار آزاد کاهشی گشت ، ارزش دلار بر تابلوی صرافی ملی روی عدد ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومانی قرار گرفته شد که روز شنبه در آن قرار گرفته بود.

منبع : tgju.org