متن کامل مطلب

دورنمایی از معیشت و اقتصاد با تورم ۲۲ درصد

طلانیوز:از آنجا که بانک مرکزی نرخ تورم هدف در یکسال آتی را ۲۲ درصد اعلام داشته ، یک کارشناس اقتصادی بر این موضوع معتقد است که این نرخ اعلامی قابلیت تحقق را داراست و می‌تواند زندگی اقشار ضعیف جامعه را به ثبات رسانده و رکود کنونی اقتصاد کشور را پایین آورد .

لطفعلی بخشی در گفت‌وگو با ایسنا، درارتباط چگونگی تحقق نرخ تورم ۲۲ درصدی اعلام شده از طرف بانک مرکزی، اظهار داشت : شمار زیادی از کشورهای دنیا، به تورم زیر پنج درصد رسیده‌اند اما کشور ما و دیگر کشورهای معدود هنوز در حال تجربه تورم بالا می باشند که علت آن هم عدم استفاده از سیاست های نوین پولی می باشد .

تورم ۲۲ درصدی محقق خواهد شد

وی با اعتقاد به اینکه کاهش تورم به ۲۲ درصد از نظر علمی به طور کامل امکان‌ تحقق دارد، بیان کرد : در این زمینه باید دولت و بانک مرکزی به ملزومات تحقق تورم ۲۲ درصدی متعهد بوده و اگر دولت برای تامین کسری بودجه خود از روش‌های قدیمی استفاده به عمل آورد ، به تورم ۲۲ درصدی نمی رسیم .

در ادامه این کارشناس اقتصادی اضافه کرد : نکته بسیار مهم در این زمینه این می باشد که رئیس کل بانک مرکزی خود را برای رسیدن به تورم ۲۲ درصدی متعهد داشته است که دولت هم باید دست بانک مرکزی را برای رسیدن به این امر مهم باز گذارد .

به بیان این تحلیلگر اقتصادی، پیش‌نیاز اصلی تحقق تورم ۲۲ درصدی ساماندهی و رفع کسری بودجه از طرف دولت می باشد .

تورم ۲۲ درصدی با اقتصاد و معیشت مردم چه خواهد کرد ؟

بخشی در ارتباط اثرات تحقق تورم ۲۲ درصدی بر اقتصاد و معیشت مردم، تصریح داشت : تورم یک نوع مالیات غیررسمی می باشد که همه مردم می پردازند و در این بین، اقشار ضعیف جامعه و افرادی که حقوق ثابت  دارند، به علت بالا رفتن قیمت‌ها تحت فشار قرار خواهند گرفت و قدرت خرید آن‌ها نیز کاهش پیدا می کند .

وی در پایان سخنانش یادآور شد : با کاهش ۱۲ درصدی تورم و رسیدن به نرخ ۲۲ درصد، زندگی اقشار ضعیف جامعه با ثبات بیشتری همراه می شود و علاوه براین، اقتصاد هم روزهای بهتری را تجربه می کند .

در این زمینه، رئیس کل بانک مرکزی اخیرا از آمادگی این بانک برای اجرای هدف‌گذاری تورم خبر به میان آورده است که در قالب این سیاست، قطب نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، "تورم هدف" خواهد بود و به منظور رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد گشت .

بعد از این، همتی اعلام داشت که بیانیه چارچوب هدف‌گذاری تورم ششم خرداد ماه انتشار میابد که این بیانیه منتشر شد و طبق آن هدف نرخ تورم بانک مرکزی برای بازه زمانی یک‌ساله ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد معین گردید .

منبع : طلانیوز