متن کامل مطلب

نظارت بر اصناف پرخطر تهران تشدید می گردد/واحدهای صنفی متخلف پلمب می شوند

طلانیوز:رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طبق اشاره به تمهیدات ستاد کرونای استان تهران به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از بازگشایی اصناف مختلف، بیان کرد : در این راستا نظارت‌ها و بازرسی‌ها شدیدتر شده و با واحدهای متخلف به شکل جدی برخورد خواهد شد .

مهندس مجید تاجیک ، طبق اشاره به بازگشایی بیشتر صنوف و اماکن کم خطر و پرخطر تهران، بیان کرد : تعداد زیادی از صنوف پرخطر مثل رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها و بعضی از رشته‌های ورزشی از اواسط این هفته با تصویب ستاد ملی کرونا شروع به فعالیت کردند ولی کماکان بعضی صنوف مثل تالارهای پذیرایی، مهدهای کودک، استخرها و ورزش‌ها نیازمند تماس بالای ورزشکاران به علت سختی و یا عدم امکان اجرای پروتکل‌های بهداشتی اجازه فعالیت را ندارند .

تالارها و مهدهای کودک کماکان تعطیل هستند

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در ارتباط بازگشایی مهدهای کودک و تالارهای پذیرایی به جلسات بعدی ستاد کرونا موکول شد، بیان کرد : در رابطه با باشگاه‌های ورزشی به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان بازگشایی محیا شده است البته در شهر تهران تنها در یک سری از ورزش‌ها کم ریسک همانند بدنسازی و در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بعضی شرایط تعیین شده، امکان فعالیت وجود داشته و ورزش‌های پرخطر کماکان ممنوع می باشد .

تاجیک د رارتباط راه‌اندازی لیگ‌های ورزشی در تهران نیز بیان کرد : در راستای تصمیم ستاد ملی کرونا، لیگ‌ها با رعایت شرایط و پروتکل‌های خاص همانند عدم حضور تماشاچی و گرفتن تست از ورزشکاران، رعایت فاصه گذاری و ... برگزار می گردد . با این حال مقرر گشت تا اگر این بازگشایی منجر به شیوع مجدد بیماری شده و یا ادامه فعالیت لیگ مشکل‌زا باشد در تصمیمات گرفته شده تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه در جلسات ستاد کرونا استان تهران بر افزایش هماهنگی و همکاری بین سازمان‌ها تاکید گشته است ، اظهار داشت : در این میان تقاضای اتاق اصناف آغاز به کار صنوف پرخطر با رعایت موازین خاص بود که د ر ارتباط شهر تهران تصمیم بر این شد که تالارها، مهدهای کودک و بعضی ورزش‌های پرخطر کماکان اجازه فعالیت و شروع به کار نداشته باشند.

گردآوری پروتکل‌های خاص برای کاهش آسیب‌های ناشی از بازگشایی اصناف پرخطر

وی با اشاره به گردآوری پروتکل‌های خاص به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از بازگشایی اصناف پرخطر، تصریح داشت : به عنوان نمونه رستوران‌ها باید با ۵۰ درصد ظرفیت کار کرده و اصول مربوط به  فاصله‌گذاری‌ و ضدعفونی محیط را به طور کامل رعایت کنند.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه با شروع به کار مشاغل پرخطر بازرسی‌ها و نظارت‌های کارشناسان بهداشت محیط شدیدتر شده است ، بیان کرد : بر این اساس فعالیت اصناف پرخطر همچون رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و ... شدیدا رصد شده و اگر زمانی به این نتیجه برسیم که مکان و یا صنفی به کانون انتشار آلودگی مبدل شده در تصمیمات تجدیدنظر شده و حتی می‌تواند باعث تعطیلی مجدد صنف مربوطه گردد .

وی با بیان اینکه از سوی دیگر نگرانی‌های اقتصادی صنوف هم قابل درک می باشد ،‌ بیان کرد : با این حال مساله اصلی ما مقابله با شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت مردم می باشد ، بنابراین صنوف باید اصول و پروتکل‌ها را به صورت کامل رعایت کنند.

ویروس کرونا تمام نشده مردم مراقبت ها را ادامه دهند

تاجیک با بیان اینکه متاسفانه گاها شاهد این بودیم که که مردم رعایت اصول و قوانین بهداشتی را رها کرده و نادیده می گیرند، بیان کرد : بزرگترین نگرانی ما پس از بازگشایی‌ها عدم رعایت اصول از طرف مردم می باشد ، بنابراین در جلسات متعدد بر ضرورت آگاه‌سازی و آموزش بیشتر مردم برای رعایت اصول بهداشتی در مکان‌های مختلف و عدم رهاسازی مراقبت های بهداشتی تاکید می گردد ، چراکه بعضا مشاهده می شود که صنف اصول را رعایت می‌کند ولی مردم و مراجعه‌کنندگان قوانین را رعایت نمی کنند .

وی با بیان اینکه رعایت اصول بهداشتی وظیفه صنف بوده و درصورت عدم اجرا با متخلفان و خاطیان برخورد می گردد ، اظهار داشت : با این حال ارتقای سلامتی و مقابله اصولی با همه‌گیری ها یک امر دوطرفه می باشد و بنابراین مردم نیز باید اصول و مراقبت‌های بهداشتی را بیش از پیش و جدی‌تر رعایت کنند، چراکه  اپیدمی ویروس کرونا هنوز به پایان نرسیده است .

پلمب و تعطیلی دوباره واحدهای صنفی که تخلف داشته باشند

تاجیک با تاکید بر تشدید نظارت‌های بهداشت محیطی دانشگاه بر فعالیت اصناف تهران، بیان کرد : در مرحله اول از آموزش و تذکر آغاز می شود و در صورتی که دوباره رعایت نشود از قوه قهریه و حتی پلمب صنف و واحد مربوطه استفاده می گردد .

وی با بیان اینکه طی چند هفته قبل چندین واحد صنفی متخلف پلمب گشته است ، تصریح داشت : نگرانی اصلی ما کنترل ویروس کرونا است، بنابراین اگر به این نتیجه برسیم که آموزش‌ها فایده نداشته است و صنف در حال تخلف بوده و به طرف انتشار ویروس حرکت می کند، قطعا برخورد جدی و قانونی صورت می پذیرد .

ممنوع شدن فعالیت واحدهای صنفی ثبت نام نکرده در سامانه وزارت بهداشت

تاجیک در رابطه با ضرورت ثبت نام اصناف تهران در سامانه وزارت بهداشت، بیان کرد : تا کنون بیش از ۴۵۰ هزار صنف در استان تهران ثبت‌نام داشته اند  ولی هنوز بعضی اماکن و واحدهای صنفی ثبت‌نام نکرده‌اند که طبق قانون نباید فعالیت داشته باشند . البته بعضی اماکن به علت نبود امکانات ثبت‌نام نکرده‌اند که در این صورت با همکاری کارشناسان ما در معاونت بهداشت ثبت نام می گردند ولی در غیر این صورت با اصناف ثبت نام نکرده برخورد می گردد و از ادامه فعالیت آنها ممانعت به عمل می‌آید.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با بیان اینکه اصناف پرخطر در اولویت نظارتی قرار دارند، بیان کرد : یکی دیگر از نگرانی‌های ما عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری‌ها در وسایل حمل و نقل عمومی می باشد که باید راهکار اساسی برای آن اندیشه شود.

منبع : طلانیوز