متن کامل مطلب

آخرین رویداد از اوضاع معافیت مالیات بر ارزش افزوده طلا

دبیر اتحادیه طلای تهران بین می کند : در حال حاضر بخشنامه معافیت اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده به شورای نگهبان ارسال گشته است .

چنانچه اعضای شورای نگهبان با این بخشنامه موافقت به عمل آورند رونق در سال جهش تولید به کارگاه‌های تولیدی و توزیعی باز می گردد .

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تجارت‌نیوز، دی ماه سال قبل (۱۳۹۸) بود که ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلای تهران از معافیت اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده خبر به میان آورد . هر چند که با تصویب مجلس مبنی بر حذف اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده این بخشنامه قابل اجرا نبود اما اخیرا خبرها از ارسال این بخشنامه به شورای نگهبان حاکی بوده است .

در همین ارتباط دبیر اتحادیه طلای تهران در پاسخ به این پرسش که چرا اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف نگشته است ؟ به تجارت‌نیوز بیان کرد : در دی ماه سال قبل با پیگیری اعضای هیات رئیسه اتحادیه‌ طلای تهران اشخاص توانستند نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی را مبنی بر معافیت اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده جلب کنند اما با توجه به شیوع ویروس کرونا این برنامه عقب افتاد .

نادر بذرافشان اضافه کرد : در حال حاضر بخشنامه معافیت اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده به شورای نگهبان فرستاده شده است . چنانچه اعضای شورای نگهبان با این بخشنامه موافقت به عمل آورند در سال جهش تولید به کارگاه‌‎‌های تولیدی و توزیعی رونق باز می گردد .

وی اظهار داشت : البته در این بخشنامه قرار شده است که مالیات از اجرت طلا و نه از اصل طلا گرفته بشود . امیدوارم در سال جهش تولید با نظر مثبت اعضای شورای نگهبان بازار طلا از رکود خروج پیدا کند و کارگاه‌های تعطیل شده به فعالیت‌های مجددا ادامه دهند.

منبع : tgju.org