متن کامل مطلب

13 درصد افزایش تجارت خارجی ایران با وجود تحریم‎‌ها

رئیس کل گمرک ایران بیان کرد : سال گذشته ۱۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالاهای غیرنفتی به ارزش ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادر گردید .

طبق گزارش ایلنا به نقل از گمرک، مهدی میراشرفی با بیان این مطلب اضافه کرد : به رغم اینکه تحریم‌های ظالمانه آمریکا وجود دارد ، پارسال ۱۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالاهای غیرنفتی به ارزش ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادر گردیده که در مقایسه با سال ۱۳۹۷، از نظر وزنی دارای ۱۳ درصد افزایش بوده است. ارزش این کالاها در مقایسه با صادرات سال گذشته آن ۷ درصد دچار کاهش شده است.

وی اضافه کرد : با احتساب صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی، تراز تجاری و بازرگانی ایران در سال قبل مثبت است .

به بیان معاون وزیر اقتصاد با توجه به سیاست خارجی نگاه به شرق و همسایگان، کشورهای آسیایی و همسایگان مهمترین شرکای تجارت خارجی ایران به حساب می آیند بطوریکه پارسال، کشورهای چین با ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، عراق با ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، امارات عربی متحده با ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، افغانستان با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و سایر کشورها با ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار واردات، بزرگترین کشورهای واردکنندگان کالاهای غیرنفتی از ایران بوده اند .

وی اضافه کرد : همچنین چین با صادرات ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، امارات عربی متحده با ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، هند با ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و آلمان با ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بیشترین کالاها را سال گذشته به کشور وارد کرده اند.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران بیان کرد اینکه در سال قبل هر تُن کالای وارداتی هزار و ۲۲۰ دلار دارای ارزش بود درحالیکه ارزش هر تن کالای صادراتی ایران فقط ۳۰۹ دلار بود اضافه کرد : این امر نشان مدهنده این است که با وجود تلاش‌های دستگاه‌های مختلف، همچنان بحث خام فروشی در کشور و صادرات مواد خام موجود است درحالیکه در صورت ایجاد ارزش افزوده، صادرات این کالاها دارای ارزش بیشتری خواهد شد .

منبع : tgju.org