متن کامل مطلب

طلا آمادگی افزایش بیشتر قیمت را دارد

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، ۷۱ درصد کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران منتظر بودند قیمت طلا بعد از رشد هفتگی چشمگیر روند صعودی خود را در هفته جاری ادامه بدهد.

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی طلای بازار نیویورک صبح جمعه با وجود کاهش ۳۳.۱۰ دلاری، همچنان نشاندهنده ۹ درصد افزایش هفتگی می‌باشد. نهایتا هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا روز جمعه با ۲۶ دلار و ۲۰ سنت معادل ۱.۶ درصد افت در ۱۶۲۵ دلار بسته گشت اما متاثر از اینکه ارزش دلار دچار ضعف شده و نگرانی‌ها نسبت به اختلالات عرضه در بازار فیزیکی، برای کل هفته ۹.۵ درصد افزایش ثبت شد که بزرگترین رشد هفتگی از سپتامبر سال ۲۰۰۸ بود.

تحلیلگران به این نکته اشاره داشتند که انگیزه اساسی طلا از ثبت بزرگترین رشد هفتگی خود در ۱۱ سال گذشته سیاست‌های تسهیل مالی بانک مرکزی آمریکا برای حمایت از اقتصاد داخلی و بازارها در گستردگی شیوع کروناویروس  بوده است .

سنای آمریکا یک بسته کمک اقتصادی دو تریلیون دلاری را به تصویب رسانده و انتظار این میرود نمایندگان مجلس هم اقدام مشابهی را به انجام رسانند . بانک مرکزی آمریکا هم اعلام داشت که اوراق قرضه را به شکل نامحدودی خریداری خواهد کرد و از وام مستقیم به شرکتها حمایت به عمل خواهد آورد .

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۴ نفر شرکت داشتند که از بین آنها ۱۰ نفر معادل ۷۱ درصد به افزایش قیمت رای دادند و یک نفر معادل هفت درصد به کاهش قیمت طلا رای داد. سه نفر معادل ۲۱ درصد نیز نظری نداشته اند.

در این میان ، ۱۵۹۵ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت داشتند که از بین آنها، ۱۱۳۸ نفر معادل ۷۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۴۴ نفر معادل ۱۵ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی داشتند  و ۲۱۳ نفر معادل ۱۳ درصد هم نظری نداشته اند.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز به کیتکونیوز بیان کرد : هم اکنون که شاخص دلار نزدیک به میانگین قیمت ۲۰ روزه افت پیدا کرده است، قیمت طلا در معاملات هفته جاری افزایش بیشتری خواهد داشت . البته دلار از رکورد پایین خود بهبود یافته است و طلا با سودگیری مواجه شده است اما در بلندمدت قیمت طلا بالاتر میرود . از نظر فنی هم طلا در محدوده ۱۶۰۰ دلار از حمایت خوبی برخوردار خواهد شد .

کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز هم با وجود کاهش قیمت طلا در معاملات روز جمعه، نسبت به افزایش قیمت این فلز ارزشمند در هفته جاری ابراز خوش بینی داشت .

جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکونیوز هم اظهار داشت : نمودارهای فنی به نفع رشد قیمت طلا میباشند و سرمایه گذاران و معامله گران هم اکنون اطمینان بالاتری برای ورود به بازار و خرید به جای ماندن در حاشیه بازار و جمع کردن نقدینگی دارا هستند .

اما کارشناسانی شامل کالین سیژینسکی از شرکت مدیریت دارایی اس آی ای و فیلیپ استرایبل از شرکت بلو لاین فیوچرز در ارتباط روند قیمت طلا نظر خنثی داشته اند. سیژینسکی در این باره بیان کرد : احتمال نوسان قیمت طلا در هر دو سو کاهش یا افزایش قیمت موجود است . آنچه که برای دلار آمریکا رخ داده است امکان دارد عامل نوسان معاملات کوتاه مدت بشود.

منبع : tgju.org