متن کامل مطلب

سازمان بین‌المللی کار: کرونا دهها میلیون شغل را از بین میبرد

طلانیوز:سازمان بین المللی کار در برآوردی اعلام داشت میزان بیکاری ناشی از شیوع جهانی ویروس کرونا از آنچه روزهای قبل پیش بینی به عمل آمده بود (بین ۵.۳ تا ۲۴.۷ میلیون)، بسیار بالاتر خواهد رفت و می‌تواند باعث بیکار شدن دهها میلیون نفر بشود .

طبق گزارش روز جمعه رویترز ، سازمان بین المللی کار وابسته به سازمان ملل، تا هفته پیش و بنابر فرضیه های مختلف در ارتباط میزان تاثیرگذاری شیوع این بیماری بر اقتصاد دنیا، برآورد کرده بود امکان دارد حدود ۲۵ میلیون نفر در جهان بیکار شوند .

اما «سانگئون لی» (Sangheon Lee) مدیر اداره سیاست های استخدامی سازمان بین المللی کار به رویترز بیان کرده است که میزان بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا فراتر آن چیزی میباشد که قبل از این تصور می شد .

وی به رویترز گفت به علت شدت و گستردگی تبعات ناشی از کرونا ویروس ، میزان بیکاری ناشی از معضل بسیار بالاتر از رقم ۲۵ میلیون نفر میباشد که هفته پیش برآورد شد.

رویترز با اشاره به بیکار شدن ۲۲ میلیون نفر در جریان رکود اقتصادی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ ، نوشت که اثر شیوع ویروس کرونا بر وضعیت اشتغال در دنیا بیشتر از رکود اقتصادی گسترده این سال ها خواهد داشت .

این میزان از بیکاری در مقایسه با سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی که دنیا با رکورد اقتصادی روبرو شده بود و  شمار بیکاران در سطح جهان به ۲۲میلیون نفر رسید، بیشتر خواهد شد.

شبکه خبری سی ان ان نیز امروز درگزارشی خبر از ۱۰ برابر شدن تعداد بیکاران در آمریکا طی یک هفته اخیر داد.

سی ان ان در گزارش خود عنوان داشت: درحالی که تا دوهفته اخیر تعداد افرادی که به موجب تاثیرات شیوع ویروس کرونا بیکار شدند، ۳۰۰هزار نفر اعلام شد که به یکباره درهفته ای که گذشت به ۳.۳ میلیون بیکار رسید، این یک جهش ۱۰ برابری میباشد که به هیچ عنوان خوب نمی باشد و شمار و جهشی بی سابقه در ارتباط بیکاری در آمریکا به شمار می آید.

مجلس سنای آمریکا چهارشنبه شب گذشته  باوجود اختلاف عمیق  درنهایت با ۹۶ رای موافق طرح ۲ تریلیون دلاری با هدف کمک به کارگران بیکار و صنایعی را که به دلیل شیوع کرونا ویروس دچار آسیب شده اند ،به تصویب رساند و میلیاردها دلار به منظور خریداقلام مورد نیاز پزشکی تخصیص داد، این بسته بزرگ محرک اقتصادی که در تاریخ آمریکا بی سابقه میباشد سپس برای تصویب به مجلس نمایندگان رفت.

اکنون آمریکا با ۸۵ هزار و ۵۹۴ مبتلا به ویروس کرونا چین را پشت سرگذاشت و در صدر کشورهای مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفت. شمار جان باختگان این ویروس نیز به یکهزار و ۳۰۰ نفر رسید.

منبع : طلانیوز