متن کامل مطلب

پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در بازارها در سال 1399

پیش‌بینی‌ها از بازار دلار نشان دهنده این است که احتمالا همانند دو سال گذشته باز هم اردیبهشت‌ماه دشواری را در پیش رو خواهیم داشت . در بازار طلا افت اونس جهانی به کمکمان میاید و مقابل افزایش قیمت طلا قرار خواهد گرفت. بازار مسکن به صورت ناامیدکننده‌ای به استقبال سال ۹۹ آمده است . افزایش قیمت مصالح در نیمه دوم سال ۹۸، خود را در قیمت تمام شده مسکن در سال ۹۹ به نمایش خواهد گذاشت .

سال ۹۹ توانایی جلب نظر کارشناسان اقتصادی را به خود نداشته است . اغلب آن‌ها نسبت به رخدادهایی که در سه ماه اول امسال قرار است بیافتد چندان خوشبین نبوده . پیش‌بینی‌ها از بازار دلار نشان دهنده این است که احتمالا همانند دو سال گذشته باز هم اردیبهشت‌ماه دشواری را در پیش رو خواهیم داشت . در بازار طلا افت اونس جهانی به کمکمان میاید و جلوی افزایش قیمت طلا را میگیرد . بازار مسکن به صورت ناامیدکننده‌ای به استقبال سال ۹۹ آمده است . افزایش قیمت مصالح در نیمه دوم سال ۹۸، خود را در قیمت تمام شده مسکن در سال ۹۹ به نمایش خواهد گذاشت. بی‌خبری یک ماهه از بازار خودرو و توقف طرح‌های فروش فوری توسط خودروساز‌ها امید‌ها از بازگشت سیر نزولی به بازار را از بین برده است و در سال ۹۹ هم پیشبینی‌ها حاکی از ادامه‌دار بودن روند گرانی میباشد .

احتمالا دلار گران می‌شود

فصل بهار در دو سال اخیر چندان خوش‌یمن نبوده است . این مورد حداقل در بازار ارز ثابت شده است . چراکه هم در سال ۹۷ و هم در سال ۹۸ اردیبهشت‌ماه شاهد افزایش قیمت دلار بوده ایم . امسال قله‌ای که در ماه اردیبهشت‌ در بازار ارز به وجود آمد ، تا ماه‌ها تحت عنوان بیشترین قیمت دلار طی سال ۹۸ شناخته شده است . اتفاقی که امکان دارد امسال هم آن را مشاهده کنیم . خصوصا که یکی از عوامل افت قیمت دلار در فصل بهار از میان رفته است. همه ساله مسافرانی که دلارهای خود را در سفر‌های خارجی استفاده نکرده‌اند، برای برگشت به ریال به بازار ارز وارد می‌کنند. این مورد تا حدودی سبب میشد عرضه دلار نسبتا افزایش یابد ، اما با توجه به تعطیلی سفر‌های نوروزی امسال ، دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد و می‌تواند در افزایش قیمت دلار تاثیر داشته باشد.
 

مورد دوم در ارتباط با تعطیلی بازار میباشد . هنگامی که بازار آزاد کاملآ دست دلال‌ها بیافتد، آن‌ها هر نرخی که خودشان بخواهند برای ارزهایشان در نظر گرفته و از آنجایی که آن‌ها تمایل چندانی به کاهش قیمت دلار ندارند، می‌توان احتمال گرانی دلار را دست کم در سه ماه اول سال ۹۹ دانست. کما اینکه در ماه آخر سال ۹۸ خصوصآ هفته آخر شاهد افزایش قیمت چشمگیر دلار از کانال ۱۳ هزار تومانی به ۱۶ هزار تومانی بوده ایم. رخدادی که در پی یکه‌تازی دلال‌ها در بازار آزاد افتاد . قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF و به وجود آمدن موانع جدید برای صادرات، امکان دارد روند برگشت ارز به کشور را بیش از پیش دچار اختلال کند . عاملی که به احتمالات افزایش قیمت دلار دامن می‌زند.


احتمالا طلا گران نخواهد شد
شرایط در بازار طلا تا حدودی نسبت به بازار ارز تفاوت دارد . یکی از عامل های تعیین کننده در بازار طلا، قیمت جهانی اونس میباشد که این در این روز‌ها شرایط مساعدی ندارد. از زمان شیوع ویروس کرونا در کل جهان ، اونس جهانی از کانال هزار و ۶۰۰ دلاری خداحافظی کرده است و این روز‌ها به محدوده هزار و ۴۷۰ دلار وارد شده است . این کاهش ۱۰ درصدی به احتمال زیاد توانایی این را دارد که روی قیمت طلا در بازار ایران تاثیر بگذارد . کما اینکه در روز‌های آخر سال ۹۸ با وجود صعود قیمت دلار، طلا در جا زده و حتی در روز‌هایی کاهش قیمت آن تا ۵۷۰ هزار تومان به ازای هر گرم شاهد بودیم. از آنجایی که ویروس کرونا به این زودی‌ها دست از سر بازار‌های مالی برنمیدارد ، احتمالآ ادامه‌دار بودن کاهش قیمت جهانی اونس طلا در سال ۹۹ وجود خواهد داشت و این مورد توانایی این را دارد که روی بازار داخلی تاثیرگذار باشد . حتی اگر عاملی برای افت قیمت طلا به احتساب نیاید ، جلوی افزایش آن را تا حد زیادی میگیرد و برای همین به احتمال زیاد شاهد گرانی چشمگیر طلای ۱۸ عیار نخواهیم بود . از طرف دیگر حذف مالیات بر اصل طلا در سال ۹۹ می‌تواند قیمت مصنوعات طلا را تا حد زیادی کاهش بدهد . چراکه با اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، تقریبا ۹ درصد از قیمت هر گرم مصنوعات طلا کاهش پیدا میکند  و این مورد یعنی ارزان شدن ۵۰ تا ۶۰ هزار تومانی برای هر گرم از مصنوعات طلا.

 


احتمالا سکه ارزان نخواهد شد
سکه در سال ۹۹ بین دو راهی دلار و طلا قرار خواهد گرفت . از طرفی بازار ارز آن را به سمت گرانی خواهد کشاند  و ثابت ماندن قیمت طلا به عنوان ترمز عمل میکند . نکته‌ای که باید درباره سکه به آن توجه کنیم ، ارزش واقعی آن میباشد . بررسی‌ها نشان دهنده این است که سکه در روز‌های پایانی سال ۹۸ مطابق با ارزش طلای به کار رفته در ضرب آن معامله شده است . این یعنی قیمت سکه به هیچ  عنوان حباب ندارد. درست برعکس سال ۹۷ که همگام با متلاطم شدن بازار ارز، شاهد به وجود آمدن حباب ۵۰۰ هزار تومانی در قیمت سکه بوده ایم . با توجه به اینکه قیمت سکه در بازار آزاد با ارزش طلای آن تفاوتی ندارد، احتمال ارزان شدن سکه به طور کامل دور از انتظار میباشد . چراکه هیچکس حاضر نخواهد شد سکه‌هایش را ارزان‌تر از طلای به کار رفته در آن به فروش برساند . با این تفسیر سکه در سال ۹۹ ارزان‌تر نمیشود و به احتمال زیاد در محدوده کانال شش میلیون باقی میماند . این مورد دست کم برای سه ماه اول سال محتمل میباشد.


بورس احتمالا با روز‌های اوج خداحافظی خواهد کرد
زنگ هشدار بازار بورس به صدا درآمده است . سقوط چشمگیر قیمت نفت به محدوده ۱۷ دلار آن هم در مدت کمتر از دو ماه حسابی بازار بورس را تحت تاثیر خود قرار داده است . چه بسا تجربه سقوط کم‌سابقه شاخص داو جونز در بورس آمریکا طی روز‌های اخیر، در بورس تهران تکرار بشود . افت قیمت نفت، کاهش ارزش فرآورده‌های نفتی را در پی خواهد داشت . با این حساب شرکت‌های پتروشیمی روز‌های چندان خوبی در سال ۹۹ در پیش ندارند . از آنجا که عمده شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار در بورس، در گروه محصولات شیمیایی، معدنی و فلزات اساسی قرار گرفته اند و همگی با مشکلاتی مثل کاهش قیمت نفت و کانی‌های فلزی مواجه هستند و با عملکرد نامطلوب این شرکت‌ها، بورس به لبه پرتگاه صخره‌ای که یک سال در حال صعود آن بوده، نزدیک خواهد شد. چنین روز‌هایی می‌تواند اتفاقات سال ۹۳ و ۹۴ برای سرمایه‌گذاران در بازار بورس یادآور باشد. بورس در سال‌های ۹۱ و ۹۲ مشابه آنچه در سال ۹۸ اتفاق افتاد، شاهد رشد قابل توجهی بود و در سال‌های بعد، با وجود آمدن حباب قیمت‌ها و افزایش بیش از حد، بورس وارد فاز اصلاحی بلند مدت شد و تا دو سال با سیر منفی به استقبال سرمایه‌گذارانش آمده است . چنین اتفاقی در سال ۹۹ بسیار محتمل میباشد .

مرتضی عزتی، اقتصاددان معتقد میباشد سال ۹۹ سال خوبی برای بازار سرمایه نمیباشد و اگر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و به طور کلی دولت راهکاری برای این وجوهی که احتمالا در سال ۹۹ از بازار سرمایه خارج می‌شوند اندیشه ای اتخاذ نکنند ، امکان دارد جای دیگری را مختل کند . میثم رادپور، کارشناس اقتصادی هم گفت : بازار سرمایه بیش از ارزش واقعی‌اش افزایش پیدا کرده است، ولی به این معنی نمیباشد که شاخص بورس افزایش پیدا نمی‌کند. در شرایطی که بازار بیش از حد منطقی رشد دارد ، انتظار این میباشد که بازگردد ، ولی آیا شاخص کل باز خواهد گشت ؟ واقعا مشخص نمیباشد ، اما طبق قاعده و اصول اقتصادی اگر معتقد باشیم که فشار‌های اقتصادی بالاخره تاثیر خود را خواهد گذاشت انتظار این میباشد که بازگردد .


خودرو احتمالا به گرانی ادامه خواهد داد
 یک ماه میباشد که از بازار خودرو بی‌خبر هستیم . قیمت‌ها هیچکدام مشخص نمیباشد و صرفا بر اساس چند نقل قول از مسئولان اتحادیه نمایشگاه‌داران بیان شده است قیمت خودرو رو به کاهش میباشد . در حالی که بررسی همین نقل قول‌ها نشان دهنده این است که قیمت‌ها همچنان در اوج باقی بمانند . از سوی دیگر شرکت‌های خودروسازی به کلی طرح‌های فروش فوری را کنار گذاشته‌ و محصولاتشان را صرفا در طرح‌های پیش فروش، آن هم با شرایط عجیب و غریبی همانند قیمت نهایی غیرقطعی ارایه می‌کنند. این اتفاق باعث شده در سال که پیش رو داربم دست کم در سه ماه اول نظاره گر روز‌های خوبی در بازار خودرو نخواهیم بود . طرح‌های پیش فروش عموما در ماه‌های خرداد و تیرماه سررسید میشوند و تا آن زمان عرضه خودرو از طرف کارخانه به بازار بسیار محدود میباشد . این مورد توانایی این را دارد که به افسارگسیختگی قیمت‌ها در بازار آزاد خودرو دامن زده و همچنان شاهد صعود قیمت خودرو باشیم. خصوصآ که هیچ تمایلی به کنترل کردن بازار از سوی شرکت‌های خودروساز مشاهده نمی‌شود . تنها امید‌ها برای افت قیمت خودرو در بازار، آزاد شدن واردات خودرو بر اساس لایحه بودجه سال ۹۹ بود که نهایتا توسط شورای نگهبان رد شده است . حمایت از تولید داخل دلیل این تصمیم بیان شده است.


احتمالا مسکن گران خواهد شد
پیشبینی‌ها از تغییرات قیمت مسکن در سال ۹۹ نشان دهنده این است که  در سال جدید قیمت مسکن دست کم به اندازه نرخ تورم افزایش خواهد یافت . تازه این یکی از خوشبینانه‌ترین پیشبینی‌ها از بازار مسکن ۹۹ میباشد . دبیر کانون انبوه‌سازان بیان کرده است در حال حاضر هزینه‌ای که فقط دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل شهرداری، نظام مهندسی و نهاد‌های مالیاتی از سازندگان میگیرند ، هزینه تولید مسکن را متری ۷۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داد . به این مبالغ هزینه زمین، مصالح ساختمانی و دستمزد را اضافه کنید؛ بنابراین دولت توانایی این را ندارد که مسکن ملی را با قیمت مناسبی به دست متقاضیان رساند . در نیمه دوم سال ۹۸ قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی رشد قابل توجهی داشته است . تنها در یک ماه گذشته فولاد با رشد قیمت مواجه بوده است و به حدود شش هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده است . این هزینه‌ها خود را در قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی در سال آینده نمایش می‌دهد.


بیت‌کوین احتمالا به سقوط ادامه می‌دهد
در صورتی که انتظار می‌رفت، با سقوط بازار سهام و وحشت سرمایه‌گذاران به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، ارزش دارایی‌های امن از جمله بیت‌کوین صعود پیدا کند، اما این ارز دیجیتال هم در هفته‌های اخیر با نوسانات بسیاری روبرو شده است . ارزش هر بیت‌کوین در یک ماه و نیم اخیر از محدوده ۱۰ هزار دلار به چهار هزار دلار سقوط کرده و در حال حاضر حول و حوش پنج هزار و ۸۰۰ دلار دارای نوسان است . به گفته ساجد گودرزی، کارشناس بازار ارز‌های دیجیتال، در سال‌های آینده، بزرگ‌ترین رکود بازار سهام را در طول تاریخ تجربه خواهد شد . آن‌ها رکود پیش رو را حتی با بحران مالی سال ۲۰۰۸ مقایسه کرده و می‌گویند در آن زمان گفتگو بحران بیشتر به‌سوی بازار ملک و مسکن بوده است ؛ اما بحران بسیار گسترده‌تری پیش رو خواهد بود. به‌این‌ترتیب، وجه ناامیدکننده این بازار این میباشد که اگر بحرانی گسترده اتفاق افتد ، انتظار می‌رود، قیمت بیت‌کوین بیش از بازار‌های دیگر دچار کاهش خواهد شد .

منبع : سایت طلا