متن کامل مطلب

انتظار بازار طلا برای از سرگیری افزایش قیمت‌ها

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان دهنده این بود که کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران منتظرند طلا در هفته جاری سیر افزایشی خود را ازسرگیرد.

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، قیمت طلا بعد از این که اوایل ماه میلادی جاری به بالاترین حد در هفت سال اخیر افزایش پیدا کرده بود، دچار افت شدید شد . با توجه به این که بیشتر بازارهای مالی در واکنش به تبعات اقتصادی جهانی شیوع ویروس کرونا دچار سقوط شده بودند ، بیشتر تحلیل‌گران این افت شدید قیمت را به اقدام معامله گران در فروش قراردادها به منظور تهیه کردن نقدینگی ربط دادند.

موج تدابیر محرک مالی بانک های مرکزی و سران گروه هفت که با هدف اقدامات لازم به موجب ضمانت واکنش جهانی هماهنگ انجام داده میشود ، موفق نشد نگرانی های سرمایه گذاران نسبت به آسیب های اقتصادی شیوع ویروس کرونا را تخفیف بدهد .

بانک مرکزی آمریکا با هدف کم کردن  تنش‌ها در بازارهای مالی، هفته گذشته نرخ‌های بهره را برای دومین بار در ماه میلادی جاری به صورت اضطرار کم کرد و اعلام داشت برنامه خرید اوراق قرضه حداقل به ارزش ۷۰۰ میلیارد دلار را در هفته‌های آینده شروع خواهد کرد.

اما بازارهای سهام بعد از این که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هشدار اختلالات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا را داد و امکان دارد  تا تابستان ادامه پیدا کند با بزرگترین سقوط خود از سال ۱۹۸۷ مواجه شدند . بازار طلا بین درخواست برای دارایی ایمن و هجوم برای فروش و تهیه نقدینگی به منظور جبران ضرر در بازارهای دیگر گرفتار شد و نتیجتآ هر اونس طلا هم به پایین ۱۵۰۰ دلار در هر اونس افت پیدا کرد .

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی در این باره بیان کرد : تصور می کنم طلا در آستانه بهبود قیمت میباشد ، با این حال این امر به تحولات آتی وابسته است . شیوع ویروس کرونا ادامه خواهد داشت و دولت ها و بانک های مرکزی سراسر دنیا به دنبال راهی برای محدود کردن تبعات اقتصادی این اپیدمی میباشد .

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۳ نفر شرکت داشتند که از بین آنها ۹ نفر معادل ۶۹ درصد رای به افزایش قیمت طلا دادند . هیچ کس پیش بینی کاهش قیمت را نکرد و افرادی که نظری نداشتند چهار نفر معادل ۳۱ درصد بودند .

در این بین ۱۱۶۳ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت داشتند که از میان آنها ۵۸۹ نفر معادل ۵۱ درصد افزایش و ۳۶۵ نفر معادل ۳۱ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری پیش بینی کرده اند و در مقابل ۲۰۹ نفر معادل ۱۸ درصد هم نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته سرمایه‌گذاران به افزایش قیمت طلا خوش بینی داشته اند در صورتی که کارشناسان وال استریت دچار دو دستگی در ارتباط با روند قیمت طلا شده بودند.

هر اونس طلا در بازار معاملات آتی نیویورک روز جمعه پنج دلار و ۳۰ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۴۸۴ دلار و ۶۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته ۲.۱ درصد افت داشت. هفته پیش از آن طلا بیش از ۹ درصد افت قیمت داشته است که بزرگترین کاهش قیمت هفتگی از سپتامبر سال ۲۰۱۱ بوده است.

منبع : tgju.org